Vertigo Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Haber
08 Eylül 2021 - Çarşamba 17:29 Bu haber 1348 kez okundu
 
Vertigo Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Atasam Atakum Tıp Merkezi KBB Uzmanı Op. Dr. İbrahim Yazıcı denge sisteminde ortaya çıkan fonksiyon bozukluğu sonucu oluşan baş dönmesi olarak adlandırılan Vertigo hakkında önemli bilgiler verdi.
KBB Haberi
Vertigo Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Vertigonun bir tanı değil,tıpkı  kol ağrısı,baş ağrısı gibi bir semptom olduğunu belirten Atasam Atakum Tıp Merkezi KBB Uzmanı Op. Dr. İbrahim Yazıcı, sebebinin mutlaka araşırılması ve buna göre tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Atasam Atakum Tıp Merkezi KBB Uzmanı Op. Dr. İbrahim Yazıcı vertigo hakkında şu bilgileri verdi:

“ Büyük bir kısmının nedeni iç kulak kaynaklıdır.Vertigo sırasında hastalar çevredeki eşya veya insanların etrafında döndüğünü ifade ederler. Kendi çevresinde 4-5 defa döndükten sonra duran veya lunaparkta dönme dolaba binip inen sağlıklı insanlarda ortaya çıkan baş dönmesi vertigoyu çok iyi tarif etmektedir.

 

Kişide ortaya çıkan sağ veya sola doğru denge kaybı, sersemlik hissi, başta ağırlık olması veya yerin ayaklar altından kayması durumu vertigo değildir. Bu gibi durumlar dizziness olarak adlandırılır ve bu da denge bozukluğu içinde yer almasına rağmen vertigoya göre tedavisi farklılık gösterir.

Vertigo bir hastalık değildir; bir semptom yani bulgudur 

 

Nasıl baş ve kol ağrısı veya ayakta uyuşukluk bir hastalık olmayıp bir hastalık sonucu ortaya çıkıyorsa vertigo da benzer şekilde bir hastalığın neden olduğu bulgudur. Bu nedenle hangi hastalığın vertigoya neden olduğu araştırılarak tanıya gidilmelidir. Vertigoya neden olan her hastalığın tedavisi farklıdır. Bu nedenle vertigonun tedavisi altta yatan hastalık tespit edildikten sonra yapılmalıdır.

Halk arasında varolan “vertigonun tedavisi yoktur” inanışı yanlıştır. Vertigo tedavisinin başarısız oluşundaki ana neden çoğu zaman tanının doğru konamamasıdır. En sık vertigo nedeni olan ve denge kristallerinin dağılması olarak adlandırılan BenignParoksismalPozisyonelVertigo’da tanı doğru konur ve kristallerin dağıldığı yarım daire kanalı doğru olarak tespit edilirse tek manevra ile 10 dakika içinde 90’ın üzerinde tedavi sağlanmaktadır.

Diğer vertigoya neden olan hastalıklarda da, hastanın gerekli yaşam şartlarına uyması ve düzgün ilaç kullanımı ile şikayetler ya tamamen geçmekte ya da hayatı etkilemeyecek seviyeye inmektedir.

 

Hangi hastalıklar vertigo görülmesine yol açabilir?


Vertigo ve denge bozukluğuna neden olan hastalıklar çok sayıda olup görülme sıklığına göre en sık nedenleri aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

 • En sık Benignparoksismalpozisyonelvertigo (BPPV)

 • Meniere Hastalığı

 • Vestibülernörinit(denge sinirinin iltihabı)

 • Vestibülopati (İç kulak denge sisteminin işlev bozukluğu)

 • Labirentit (iç kulağın iltihabı)

 • Migren (iç kulak migreni)

 • Psikolojik nedenlere bağlı vertigo

 • Barotravma (yüksek basınca maruz kalınması sonrasında iç kulakta hasar oluşması)

 • Akustik travma (yüksek sese maruz kalınması sonrasında iç kulakta hasar oluşması)

 • Akustik nörinom (iç kulak sinirinden kaynaklanan tümör)

 • Beyne giden kan damarlarında daralma

 • Multipl skleroz

 • Beyin tümörleri

 • Boyun omurga ve kas yapısında ortaya çıkan hastalıklara bağlı gelişen denge bozuklukları ve vertigo

 

En sık vertigo ve denge bozukluğuna neden olan hastalıkların kısaca değerlendirilmesi:

1- Benign paroksismal pozisyonel vertigo: 

 

Yatağa yatarken, yataktan kalkarken, ayakkabılarını giymek için eğildiklerinde veya raftan bir şey almak için başlarını kaldırdıklarında kısaca baş hareketleriyle ortaya çıkan vertigodur..Ani hareketlerle artar. Çoğu hastada baş dönmesi 5-15 saniye  sürer ve az kişide 1 dakika veya üstüne çıkabilir. Halk arasında “denge kristallerinin dağılması” olarak adlandırılan bu hastalıkta iç kulaktaki denge organında doğal bulunması gereken yerden ayrılan kalsiyum-karbonat kristalleri yarım daire kanalları içine düşerek  başın hareketi sırasında yarım daire kanalları içindeki sıvı içinde hareket ederek baş dönmesine neden olurlar. Kişi oturur pozisyondan yatar pozisyona geçince  şiddetli baş dönmesi olur yine aynı şekilde yattığı yerden doğrulup oturunca da yine aynı şekilde baş dönmesi ortaya çıkmaktadır. Her iki kulakta değişik yönlere doğru uzanan 3’er adet yarım daire kanalı mevcuttur.

           Tedavide kristallerin düştüğü doğru kanal tespit edildikten sonra yaklaşık 10 dakika süren manevra ile kristaller yarım daire kanalı içinden ayrıldıkları alana geri yollanır. İlaç kullanmadan yapılan ilk manevra sonrası tedavide başarı oranı 85’in üzerindedir.


2- Meniere Hastalığı:

İç kulakta ses dalgalarının oluşturduğu titreşimlerin alınıp elektriksek enerjiye çevrilip beyne iletilmesi iç kulak sıvılarının dalgalanması ile olmaktadır.. Bu iç kulaktaki sıvıların basıncının artması sonucu Meniere Hastalığı gelişir.  İç kulak sıvı basıncının arttığı ataklar sırasında vertigo, işitme kaybı, kulakta çınlama ve kulakta dolgunluk ortaya çıkar. Vertigoya mide bulantısı ve kusma eşlik edebilir. Tam olarak sebebi bilinmemekle beraber genetik geçiş, orta kulak iltihabı, kafa travması, kulak ameliyatları, iç kulaktaki anatomik bozukluklar bu hastalığa neden olabilmektedir.

Tedavi tuz alımının azaltılması, kafeinli içeceklerden uzak durulması, sigara kullanılmaması ve stresten uzak durulması önerilir. Ayrıca hastalığın şiddetine ve hastalığın atak sayısına göre ilaç tedavisi uygulanmakta ve bu şekilde tedavinin sağlanamadığı durumlarda orta kulağa ilaç uygulamaları ve çeşitli ameliyatlar uygulanabilmektedir.
 

3- Vestibüler Nörinit: 

İç kulaktaki denge organı ile beyin arasında bağlantıyı sağlayan denge sinirinin iltihabı ile ortaya çıkar. Ani başlayan çok şiddetli vertigo, mide bulantısı ve kusmagörülebilir.Baş dönmesinin çok şiddetli olduğu durumlarda günlerce yataktan kalkmak mümkün olmayabilir ve şiddetli mide bulantısı, yemek yeme ve su içmede zorlanmaya neden olabilir.  Vertigo günler içinde azalır, fakat denge bozukluğu aylarca, gerekli takip ve tedavi desteğinin sağlanmadığı durumlarda yıllarca devam edebilir.

Tedavide yoğun baş dönmesinin ilk günlerinde kişi gerekirse hastaneye yatırılıp serum ile birlikte yoğun tedavi uygulanmalı ve en erken dönemde hareket etmesi sağlanmalıdır.

 

 

Vertigo tedavisi nasıl yapılır?

Vertigo tedavisi altta yatan hastalığa göre yapılır. Orta kulak enfeksiyonu varsa antibiyotikler kullanılır. Kulakta iyileşmeyen enfeksiyon varsa cerrahi tedavi gerekebilir. Meniere hastalığında hastalara tuzsuz diyet ve idrar söktürücü ilaçlar verilir. Benignparoksizmalpozisyonelvertigoda (BPPV) bazı pozisyonel manevralar yapılır. Düzelmeyen hastalara nadiren iç kulağa yönelik cerrahi düşünülebilir. BPPV li hastalar ani baş hareketlerinden kaçınmalı, bol istirahat etmeli, bol sıvı tüketmelidirler. Yüksekte çalışmaktan ve tehlikeli cihaz kullanmaktan kaçınmalıdırlar. Vertigo tedavisinde fizik tedavi de kullanılmaktadır. Vertigo tedavisi esnasında kafein, tütün ve alkolden uzak durmak gereklidir. 

 

Kısaca:

 • Vertigo hastalık değil, bir hastalığın bulgusudur.Nedeni mutlaka araştırılmalıdır.

 • Vertigonun tedavisi yoktur inanışı yanlıştır. En sık nedeni olan pozisyonelvertigo çok kısa sürede tedaviye yanıt verir.

 • Nedeni doğru belirlendiğitaktirde uygun tedaviyle tamamen iyileşmesi mümkündür.

 • Vertigoların birçoğunun nedeni peliferik kaynaklı olup mutlaka bir Kulak Burun Boğaz Uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

 

Kaynak: (DOKTORUMDAN HABERLER) - DOKTORUMDAN HABERLER Editör: BİRSEN KALKAR
Etiketler: Vertigo, Nedir,, Nasıl, Tedavi, Edilir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı