Türk Oftalmoloji Derneği, Pandemide Evdeki Göz Yaralanmalarına Dikkat Çekiyor
Haber
14 Eylül 2021 - Salı 11:11 Bu haber 175 kez okundu
 
Türk Oftalmoloji Derneği, Pandemide Evdeki Göz Yaralanmalarına Dikkat Çekiyor
Türk Oftalmoloji Derneği (TOD), pandemi dönemindeevde meydana gelen kazalar sonucu hem yetişkinlerde hem de çocuklarda göz yaralanmalarının dikkat çekici bir şekilde arttığını açıkladı.
Göz Sağlığı ve Hastalıkları Haberi
Türk Oftalmoloji Derneği, Pandemide Evdeki Göz Yaralanmalarına Dikkat Çekiyor

Türk Oftalmoloji Derneği Oküler Travma ve Medikolegal Oftalmoloji Birimi Başkanı Prof. Dr. Erdinç Aydın, pandemi döneminde evde meydana gelen kazalarda 4 yaş altı çocukların göz yaralanmalarına en çok maruz kalanlar olduğunu ve kalıcı görme kayıpları yaşandığını belirtti.

 

Yılda 55 milyon kişi

Prof.Dr. Erdinç Aydın, göz travmalarının, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de görme kaybının en çok görülen sebepleri arasında olduğunu belirterek, “Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her yıl 55 milyon göz yaralanması meydana geliyor. Göz travmaları nedeniyle de her yıl 19 milyon kişi tek taraflı, 1milyon 600 bin kişi ise bilateral görme (iki gözde birden görme kaybı) yetisini kaybediyor.” dedi.

 

Ev kazaları kör bırakıyor

Dünyadaki gibi ülkemizde de travmaların yüzde 41’inin ev kazalarında meydana geldiğini ve sıklıkla çocuklarda görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Aydın, “En çok yüzde 32’lik oranla künt cisim travmaları, daha sonra da yüzde 14 ile cam, makas, bıçak kesici cisim yaralanmaları şeklinde oluşmaktadır. Yaralanmaların yüzde 70 oranında ön segmentyani gözün saydam kısmının yaralanması şeklinde meydana geliyor. Bir diğer önemli gelişme ise Covid-19 pandemi döneminde ev kazalarının artışına bağlı olarak ev içi göz travmalarının sayısında da dikkat çeken şekilde artış yaşandı.” diye konuştu.

 

Ev kazalarını azaltmanın yolları neler?

Erişkinlerde göz travmaları sıklıkla iş kazaları ve spor yaralanmaları şeklinde olduğunu, çalışanların 3 mm’likpolikarbonkoruyucu gözlük ve siperlik kullanmasının zorunlu hale getirilmesi ve belli aralıklar ile denetlenerek kullanımının teşvik edilmesi gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Aydın şöyle devam etti:

 

“Spor travmalarını önlemek için kullanılacak gözlüklerin koruyuculuğu, yapılan spor dalının temaslı veya temassız olmasına göre farklılık göstermektedir.Çocukluklardaki yaralanmalar basit önlemlerle birçoğu engellenebilir. Korumalı topraklamalı-priz kullanımı, kesici ve delici cisimlerin kapalı veya çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutulması, keskin dolap ve kapı kenarlarına silikon çerçeveler yapıştırılması, devrime olasılığı olan TV ve cam dolapların sabitlenmesi, kapılara stoper konması, kapı kollarının keskin köşeli olmaması olası birçok kazayı önleyecektir.”

 

4 yaş altı çocuklar kaza mağduru

Prof. Dr. Erdinç Aydın ayrıca pandemi sürecinde trafik kazalarında ve ev dışı kazalarda azalma olduğunu, buna karşın ev kazalarında ve istismara bağlı göz yaralanmalarında artış görüldüğünü belirtti. Özellikle 4 yaş altı erkek çocukların travmalardan daha fazla etkilendiğini vekalıcı görme kayıpları yaşadıklarını sözlerine ekledi.

 

Kaynak: (DOKTORUMDAN HABERLER) - DOKTORUMDAN HABERLER Editör: BİRSEN KALKAR
Etiketler: Türk, Oftalmoloji, Derneği,, Pandemide, Evdeki, Göz, Yaralanmalarına, Dikkat, Çekiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı