Tiroid Nedir? Belirtileri nelerdir? Tanı Yöntemleri nelerdir ?
Haber
25 Mayıs 2021 - Salı 14:21 Bu haber 408 kez okundu
 
Tiroid Nedir? Belirtileri nelerdir? Tanı Yöntemleri nelerdir ?
Tiroit bezi, nefes borusu yani trakeanın ön kısmında yer alan, 25-40 gram ağırlığında ve şekli kelebeğe benzeyen bezdir. Boyutu küçük olmasına karşın salgıladığı hormonlarla vücudumuz için çok önemli işlevlere sahiptir. Bu organın temel görevlerinden biri vücut metabolizmasını ayarlayan T3 ve T4 hormonlarını salgılamaktır.
Endokrinoloji Haberi
Tiroid  Nedir? Belirtileri nelerdir? Tanı Yöntemleri nelerdir ?

 
Tiroid bezinin normal düzeyden az ya da aşırı hormon salgılamasına bağlı olarak, diğer organlar da hızlı ya da yavaş çalışır.
 
Tiroit hormonlarının az salgılanması yani hipotiroidi durumunda bağırsaktan saç teline kadar bütün metabolizma yavaşlayarak, saç dökülmesi, unutkanlık, uykuya eğilim, kilo alma, halsizlik, seste kalınlaşma gibi şikayetler ortaya çıkar.
 
Bu hormonun fazlalığı yani hipertiroidi durumunda ise aşırı terleme, saç dökülmesi ve hızlı kilo kaybı görülür.
 
Tiroid bezinin çalışmasını yönlendiren emir hormonu beyindeki hipofiz bezinden gelir. Hipofiz bezinden salgılanan TSH hormonu (Tiroid Uyarıcı Hormon veya Tiroid Stimule Edici Hormon), kan yoluyla tiroid bezine gelerek T3 ve T4 hormonlarının tiroid bezinden salgılanmasını sağlar.
 
Bu hormonlar metabolizmayı düzenlemenin yanı sıra bağışıklık sisteminin çalışmasında çok büyük öneme sahiptir; kalp atış hızı ve vücut ısısı gibi süreçleri etkiler ve besinleri enerjiye dönüştürür.
 
Anne rahmindeki fetüste ve yeni doğan bebekte beyin ve zeka gelişimini sağlar. Çocuğun büyüme ve gelişmesini yönlendirir. Yetişkinlerde şeker, yağ ve protein metabolizmasını ayarlar.
 
Vücuttaki bu önemli görevleri nedeniyle tiroid bozuklukları önemli sağlık sorunlarına yol açar ve tedavi edilmelidir.
 
Sinsice ilerleyen tiroit bezi sorunlarında tedavi, hastalığın türüne göre değişir. İlaç tedavisi ile hormonların yerine konması ya da düzenlenmesi, ilaç tedavisinin yetmediği durumlarda risk faktörleri radyoaktif iyot tedavisi ve bu bezin alındığı cerrahi uygulanabilir.
 
Rİsk Faktörleri
İyottan fakir bölgelerde yaşayanlar
Az iyot tüketenler
Radyasyona maruz kalma
Amiodaron, lityum, interferon gibi ilaçları kullananlar
Ailesinde tiroid rahatsızlıkları bulunanlar
Belirtiler
Tiroid hormonlarının fazla salgılandığı hipertiroidi durumunda belirtiler şunlardır:
Çarpıntı
Yüksek tansiyon
Terleme
Sinirlilik
Huzursuzluk
Sıcak ve nemli deri
Sıcağa tahammülsüzlük
Kilo kaybı (İştahın iyi olmasına rağmen zayıflama)
Ellerde titreme
Saçlarda incelme, kırılma ve dökülme
Derinin incelmesi
Geçmeyen ishal
Göz bulguları (gözlerde büyüme)
Parlak ışığa duyarlılık
Uykusuzluk
Adet düzensizliği, adet görememe
Guatr (Tiroid bezinin büyümesi)
Tiroid hormonlarının az çalıştığıhipotriodi belirtileri şunlardır:
Halsizlik, çabuk yorulma, hareketlerde yavaşlık
Depresif bir hal ve mutsuzluk
Soğuk ortamlara tahammülsüzlük
Ellerde ve ayaklarda ödem
Terlemenin azalması
Ses kısıklığı
Kabızlık
Anormal kilo artışı, iştah fazlalığı
Unutkanlık, konsantrasyon azalması
Erkelerde ergenlik gecikmesi
Kadınlarda adet süresi ve sıklığının azalması veya yokluğu
Bunların dışında hastalar tiroid bezinin büyüdüğü durumlarda boyunlarında şişlik fark edilebilir.
 
Tanı Yöntemleri
Öncelikle hekim tarafından boyun bölgesine elle muayene yapılır. Daha sonra kan testi istenir ve vücuttaki TSH, T3, T4 ve gerekirse tiroid otoantikorlarına bakılır. Tiroid bezinin yapısını ve nodül varlığını görmek için tiroid ultrasonografisi ve sintigrafisi çekilir. Nodüllerle ilgili daha ayrıntılı inceleme için iğne biyopsisi uygulanabilir.
 
Çeşitleri
 
Tiroit bezlerindeki hastalıklar anatomik ve fonksiyonel (işlevsel) olarak iki grupta toplanıyor. İlk grupta trioid bezinin anatomik özelliklerine bağlı hastalıklar yer alıyor. Bunlardan en bilineni ise bu bezin büyümesiyle ortaya çıkan guatr hastalığıdır.
 
Tiroit bezinin fonksiyonu ile ilgili durumlar ise farklı adlandırılır. Tiroit bezi normalden az çalıştığında “hipotiroidi”, fazla çalıştığında ise “hipertiroidi” oluşur.
 
Tiroit hastalıkları ayrıca iyi huylu ve kötü huylu olarak da sınıflandırılabilir.
 
İyi Huylu Tiroit Hastalıkları
Tiroit bezinin büyümesiyle ortaya çıkan guatr hastalığında tiroit içinde bir veya birden fazla yumru oluşabilir. Buna tıp dilinde verilen isim; “Nodüler Guatr”dır.
 
İyi huylu hastalıkların ikinci grubunda ise hormonun az ya da çok salgılanmasına bağlı işlev bozuklukları yer alır. Tiroit hormonunun aşırı salgılandığı duruma zehirli guatr ya da hipertiroidi denir. Az salgılanma durumuna ise hipotiroidi adı verilir.
 
Bazı durumlarda hem guatrın büyümesi hem de işlevsel, yani hormonal bozukluk birlikte görülebilir. İyi huylu hastalıkların diğer grubu ise tiroidin iltihaplanmasıyla ortaya çıkan Hashimoto tiroiditi hastalığıdır.
 
Kötü Huylu Tiroit Hastalıkları
Kötü huylu tiroit hastalıkları ise tiroit kanseri ve "papiller" ve "folliküler" tiroit kanserleri olarak başlıca iki gruba ayrılır.
Kaynak: (DOKTORUMDAN HABERLER) - DOKTORUMDAN HABERLER Editör: BİRSEN KALKAR
Etiketler: Tiroid, , Nedir?, Belirtileri, nelerdir?, Tanı, Yöntemleri, nelerdir, ?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı