ŞEKER HASTALARI ORUÇ TUTABİLİRSİNİZ, ANCAK!...
Haber
07 Nisan 2021 - Çarşamba 14:36 Bu haber 542 kez okundu
 
ŞEKER HASTALARI ORUÇ TUTABİLİRSİNİZ, ANCAK!...
Atakum Atasam Tıp Merkezi Endokrinoloji uzmanı Doç. Dr. Gülçin Ecemiş, Şeker Hastalarının oruç tutabileceğini, ancak oruç tutma ile ilgili kararlarını mutlaka hekimleri ile görüştükten sonra vermeleri, gerektiğini söyledi.
Endokrinoloji Haberi
ŞEKER HASTALARI ORUÇ TUTABİLİRSİNİZ,  ANCAK!...

Gülçin Ecemiş’in oruç tutmak isteyen şeker hastalarına tavsiyeleri: Ramazan geliyor. Müslümanlar bu ayda ibadetlerinin önemli bir parçası olan oruç tutacaklar.

 

 

Peki şeker hastaları oruç tutabilir mi? Şeker hastalığı bazı koşullarda oruç tutmaya engel.

 

 

Ancak bir kısım koşullar uygunsa ,hekim kontrolü ve tavsiyesi ile şeker hastaları da oruç tutabilir. “Şeker hastaları oruç tutabilir mi sorusunun cevabı önemli ve mutlaka hasta özelinde değerlendirilmeli. Hastanın yaşı, kullandığı ilaçlar, geçmiş sağlık öyküsü, geçirdiği ameliyatlar, eşlik eden hastalıklar hepsi bir bütün halinde mutlaka her hastaya özel değerlendirilmeli. Hastanın metabolik dengesinin olup olmadığı, bu metabolik dengeyi sağlamak için kullandığı ilaçların hepsi bu değerlendirmede bizim için önemli.

 

 

HANGİ DURUMDA ŞEKER HASTALARI ORUÇ TUTAMAZ? Insülin kullanan, uzun etkili kan şekeri düzenleyicisi ilaç alan hastalar, nörolojik öyküsü olanlar ve Kardiyolojik rahatsızlık geçirmiş olanlar oruç tutmamalı.

 

 

Ancak, metabolik dengesi yerindeyse, hemoglobin düzeyi düzgünse, hastanın kullandığı ilaçların alındığı saatler oruç tutmasına müsaade ediyorsa yakın takiple hastalarımızın oruç tutmasına müsaade edebiliyoruz.

 

Oruç tutmak isteyen şeker hastalarının mutlaka ve mutlaka hekimlerine danışmasını istiyoruz. Güzel sorunsuz bir oruç ve Ramazan ayı geçirmesi için mutlaka hekimlerinizle görüştükten sonra hareket edin. Şimdiden hayırlı Ramazanlar. “

Kaynak: (DOKTORUMDAN HABERLER) - DOKTORUMDAN HABERLER Editör: BİRSEN KALKAR
Etiketler: ŞEKER, HASTALARI, ORUÇ, TUTABİLİRSİNİZ,, , ANCAK!...,
Yorumlar
Haber Yazılımı