Kalın bağırsak kanserinin belirtileri nelerdir?
Haber
04 Ekim 2021 - Pazartesi 13:53 Bu haber 264 kez okundu
 
Kalın bağırsak kanserinin belirtileri nelerdir?
Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Şeker, "Kalın bağırsak kanseri hem erkek hem de kadınlar arasında kansere bağlı ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada gelmektedir. Erken evrelerinde tanı konulup tedaviye başlandığında tedavisi en olanaklı kanserler arasındadır." dedi.
Genel Cerrahi Haberi
Kalın bağırsak kanserinin belirtileri nelerdir?

 Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Şeker, Kalın Bağırsak Kanseri'nin belirtilerinin neler olduğunu ve tanısının nasıl koyulduğunu anlattı.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Şeker, "Bağırsak kanseri (kolon kanseri) sindirim sistemimizin en son bölümü olan kalın bağırsağın (kolon) kanseridir. Ülkemizde kalın bağırsak kanserleri, tüm kanserler içerisinde üçüncü sırada yer almaktadır.

Kalın bağırsak kanserleri ile ilgili hastalar eğer makata yerleşmiş tümörler ise genellikle büyük abdeste kan görürler ve hastalar bu belirti yoluyla başvurabilecekleri gibi erken dönemde tuvalet alışkanlığında değişiklik de yaşanabilmektedir. 

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Az az, sık sık tuvalete gitme, dışkı da kan görme gibi olgularla karşı karşıya kalınabilir. Kalın bağırsağın başlangıç kısmıyla ilgili olan tümörlerde genellikle gizli kanamaya neden olduğu için hastalar genellikle geç bulgu verir.

İlerleyen aşamalarda tümörün lümeni tıkamasına bağlı karın ağrısı kramplar karında şişkinlik bulantı kusmanın eşlik ettiği semptomlar görülebilir. Bununla birlikte, bilinen bir neden olmaksızın İştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, bitkinlik, yorgunluk ilgili belirtiler göstermektedir.

Tanı, kalın bağırsak temizliği yaparak hastaya ışıklı bir kamerayla lezyonlar görünür ve gerekli biyopsileri alındıktan sonra konulur. Tedavi süreci buna göre şekillenir ve cerrahi işleme hazırlık yapılır" diyerek sözlerine son verdi.

 

Kaynak: (DOKTORUMDAN HABERLER) - DOKTORUMDAN HABERLER Editör: BİRSEN KALKAR
Etiketler: Kalın, bağırsak, kanserinin, belirtileri, nelerdir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı