Evcil hayvan sahibi olmak çocukları olumlu etkiliyor
Haber
05 Ekim 2021 - Salı 17:17 Bu haber 128 kez okundu
 
Evcil hayvan sahibi olmak çocukları olumlu etkiliyor
Liv Hospital Samsun Çocuk Psikiyatrisi Kliniği’nden Uzm. Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla “Hayvan sevgisinin çocuk gelişimine etkisi” hakkında bilgilendirdi.
Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları Haberi
Evcil hayvan sahibi olmak çocukları olumlu etkiliyor

 

Hayvan sevgisinin çocuk gelişimine olumlu etkisi olduğunu belirten Uzm. Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, “Evcil hayvan sevgisi çocukların ilişki kurma, sosyalleşme, duygularını düzenleme, paylaşmayı öğrenme gibi konularda beceri kazanmalarına yardımcı olur” dedi.

 

Hayvan sevgisi ile erken tanışan çocuklar özgüven sahibi oluyor

Hayvan sevgisinin psikolojiye olumlu etkisi olmakla birlikte çocukların da gelişimini büyük ölçüde etkilediğinin bilinen bir gerçek olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, “Hayvan sahibi olmak ve hayvan sevgisini tatmak, depresyonu önlemede önemli bir yere sahiptir, çocukların da beyin gelişimine katkıda bulunmaktadır. Evcil hayvanlarımız bizi kötü enerji ve duygu durumundan uzaklaştırır. Stresimizi azaltmaya destek olur. Hayvan sevgisi ile erken tanışan çocuklar kötü enerjiden kolay kurtulabilen, öz güven sahibi, empati kurabilen bireyler olarak yetişebilmektedir” diye konuştu.

Sorumluluk bilinçleri gelişiyor

Çocukların doğdukları andan itibaren kurdukları tüm ilişkilerin gelişimlerini etkilediğini belirten Uzm. Dr. Yıldırım, şunları söyledi:

“Evde bulunan hayvanlarla da benzer şekilde ilişki kurarlar. Hayvanları sevebilme becerisine sahip olmak ruhsal açıdan sağlıklı olmanın bir göstergesi olarak görülebilir. Evcil hayvan sevgisi çocukların ilişki kurma, sosyalleşme, duygularını düzenleme, paylaşmayı öğrenme gibi konularda beceri kazanmalarına yardımcı olur. Ek olarak çocuğa sorumluluk duygusu kazandırabilmek için de bir araç olarak düşünülebilir. Çocuklara sevdiği, bağ kurduğu bir canlı üzerinden sorumluluk kazandırmak, sorumluluk verme ile ilgili diğer kurallar da uygulandığında, çok daha kolay olmaktadır. Özellikle gelişimsel güçlükleri olan veya sevdiği birinin ölümü, boşanma, il veya okul değişikliği gibi nedenlerle kayıp yaşayan çocuklarda evcil hayvanların varlığı sürecin daha rahat atlatılmasına olumlu katkı sağlayıcı rol oynamaktadır.”

Ergenlik döneminde hayvan bakımı çok faydalı

Ergenlik döneminde hayvan bakımının faydalarından da bahseden Psikiyatri Uzmanı Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, “Hayvan bakımı, ergenlik döneminde de ergenin yalnızlık duygusuyla başa çıkmasını kolaylaştırır. Evcil hayvan ile kurulan sevgi bağının stresi azaltıcı etkisinin olduğu kanıtlanmıştır. Evde hayvan besleme kararı aile üyelerinin sağlık durumları ve fiziksel koşulları göz önünde bulundurularak verilmesi gereken bir karar olmakla birlikte; evcil hayvanların çocukların daha mutlu, daha sağlıklı, daha verici, daha saygılı ve sorumluluk sahibi bireyler olmalarına katkı sağladıklarını da göz önünde bulundurmak gerekir” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

Kaynak: (DOKTORUMDAN HABERLER) - DOKTORUMDAN HABERLER Editör: BİRSEN KALKAR
Etiketler: Evcil, hayvan, sahibi, olmak, çocukları, olumlu, etkiliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı