Emzirirken de fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz
Haber
31 Aralık 2020 - Perşembe 16:53 Bu haber 689 kez okundu
 
Emzirirken de fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz
Gebelik sonrası kilo almak kadınların en büyük sorunlarından biri. Ancak kontrollü ve sağlıklı bir diyetle emzirirken de kilo verebilirsiniz!..
Sağlıklı Yaşam Haberi
Emzirirken de fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz

Atasam Atakum Tıp Merkezi Diyetisyeni Zahide Sena Karahan, emziren ve kilo sorunu anneler için hazırladığı sağlıklı diyeti anlattı.

 

Atasam Atakum Tıp Merkezi Diyetisyeni Zahide Sena Karahan'ın tavsiyeleri ve örnek vakası:

 

"Danışanlarımdan en sık gelen sorulardan biri emzirirken diyet yapılır mı? Elbette ki yapılır. Annenin enerji ve makro besin ihtiyaçlarına yönelik hazırlanmış bir diyetle sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün.

 

 

Emziren annelerde düşük kalorili diyetler uygulamıyoruz ki süt miktarı azalmasın üstelik diyet sürecinde sağlıklı ve kaliteli beslendiğimiz için sütün kalitesi de artıyor. Doğumdan sonra bedenin değişen hormonal yapısı ve ihtiyaçları sebebiyle en azından dört hafta boyunca annenin dinlendirilmesi ve adaptasyona izin verilmesini öneriyorum. Doğumdan bir ay sonra size uygun bir beslenme programıyla hedeflediğiniz kiloya ulaşmak için diyete başlayabilirsiniz.

 

 

Size çok sevdiğim bir danışanımın değişiminden bahsetmek istiyorum. Şeyma Hanım iki çocuğa sahip emziren bir anne aynı zamanda çalışan bir anne. Öncelikle tüm bu yoğunluğa ve pandemi döneminde oluşan strese rağmen kendisi için bir şeyler yaptığı için ve hedefleri peşinde koştuğu için onu tebrik ediyorum.

 

 

Şeyma Hanımla üç ay önce kesişti yollarımız. İki doğumunda ve sonrasında kilo almaya başlamış, pandemi döneminde de hareketsizlikten dolayı bu kilo alımı devam etmiş. Yürürken merdiven çıkarken bile eskisi gibi rahat olmadığını fark etmek, eski kıyafetlerini giyememek canını sıkmış ve bu duruma bir dur demek istemiş. O gün de tıp merkezimizin diyet polikliniğine başvurdu iyi ki de başvurdu.

 

VÜCUDU 13 YAŞ GENÇLEŞTİ

 

Diyet sürecine 3 ay önce başladık, Şeyma Hanım 78 kiloydu tam 20 kilo hafifledi ve 58 kiloya düştü. Üstelik bu kilonun 16 kilosunu da yağdan verdi. Yani hacimsel olarak vücudundan 64 paket margarin eridi. Tabi başladığımızda yağ oranı ve beden kitle indeksi gibi değerleri yüksekti şimdi ise hepsi ideal aralıkta. Yağ oranı 41’den 27’ye düştü, beden kitle indeksi ise 29 kg/m^2 iken şimdi 22 kg/m^2. Yağ oranı ile artan metabolizma yaşı ise 42’den 29’a düştü ve vücudu 13 yaş gençleşti.

 

 

Diyet sürecinde Şeyma Hanımın sütünde azalma olmadı. Hiçbir zaman çok acıkıyorum cümlesini duymadım ondan çünkü düşük kalorili diyetler uygulamadık. Onun sevdiği zevk aldığı besinlerle bir beslenme programı hazırladık, belirlediğimiz günlerde tatlısını da yedi lahmacununu da yedi. 3 ay boyunca keyifli bir diyet süreci geçirdik. Yeni yıla girmeden önce 58 kiloya düşmeyi hedeflemiştik ve gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Şimdi koruma dönemine giriyoruz, kilomuzu 58’e sabitlemeye çalışacağız. 2021 ve sonrasında fit bir anne olacak Şeyma Hanım.

 

Her zaman çocuklarını, ailesini kendinden fazla düşünen fedakâr anneler, sizin de hep ertelediğiniz hedefleriniz, hayalleriniz varsa ertelemeyin, kendinizi ihmal etmeyin. Şeyma Hanım size ilham olsun istedim. Umarım 2021 hedeflerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yıl olur, şimdiden mutlu yıllar diliyorum."

 

DAHA FAZLASI İÇİN ;

DYT. ZAHİDE SENA KARAHAN 

MAİL: dyt.zahidesenakarahan@gmail.com

yenimahalle,atakent Blv. no: 86 Samsun 55270

ATASAM ATAKUM TIP MERKEZİ

 

 

 

Kaynak: (DOKTORUMDAN HABERLER) - DOKTORUMDAN HABERLER Editör: BİRSEN KALKAR
Etiketler: Emzirirken, de, fazla, kilolarınızdan, kurtulabilirsiniz,
Yorumlar
Haber Yazılımı