Doç. Dr. Gürkan Genç: Sınav kaygısını yenebilirsiniz!..
Haber
04 Ocak 2021 - Pazartesi 12:54 Bu haber 1660 kez okundu
 
Doç. Dr. Gürkan Genç: Sınav kaygısını yenebilirsiniz!..
Sağlıklı Yaşam Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Genç, Sınav Kaygısını yenmenin yöntemlerini anlattı:
Sağlıklı Yaşam Haberi
Doç. Dr. Gürkan Genç: Sınav kaygısını yenebilirsiniz!..

Sağlıklı Yaşam Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Genç, Sınav Kaygısını yenmek için bütüncül yaklaşım gerektiğini söyledi, kaygıyı yenmenin  yöntemlerini anlattı:

 

 

“Sınav Kaygısı çocukta öfke patlamaları, iletişim sorunları, kaygı bozuklukları, ağlama nöbetleri, uyku bozuklukları, dikkat eksikliği, konsantrasyon bozukluğu, tikler, hatta saç dökülmesi, karın ağrıları, egzema gibi şikayetleri de ortaya çıkarabilir.

 

Bunu yenmek için sadece antidepresanlar ve benzer tedavi yöntemleri yetmeyebilir.

 

Pandemi döneminde hayatın farklı alanlarında farkındalığımız artmış olsa da, değişen dünya düzeninde sağlam bir yer elde edebilmek için, her alanda rekabet her geçen gün artıyor.

 

 

Hepimiz kendimiz ve çocuklarımız için hep en iyiyi istiyoruz ama en iyiye giden yol oldukça zorlu ve bizim ülkemizde bu yol maalesef sınavlarda başarılı olmayı gerektiriyor. Çocuklarımızı, onlar için hayal ettiğimiz parlak geleceğe taşımak için kendimizce maddi-manevi fedakarlık yapıyor ve okuldan kursa, kurstan özel derse taşıyoruz onları.

 

 

 Bizdeki bu gayret, bu telaş ve çoğunlukla hırs, zamanla onlara da sirayet ediyor. Bazen değer görmenin tek yolunun başarılı olmaktan geçtiği inancı ile, bazen kendisine yapılan yatırımı hak etme iç güdüsü ile,  çocuklarımız da bilinçli yada bilinçsiz bu stresli sürece katılıyorlar. Herkesin, şüphesiz iyi niyetle katkıda bulunduğu bu “yarış” bazen çocuklarımız “pahasına” olabiliyor ne yazık ki…

 

 

            Bir süre sonra çocukta öfke patlamaları, iletişim sorunları, kaygı bozuklukları, ağlama nöbetleri, uyku bozuklukları, dikkat eksikliği, konsantrasyon bozukluğu, tikler, hatta saç dökülmesi, karın ağrıları, egzema gibi fiziksel şikayetler de ortaya çıkabilir. Bunların çözümü için antidepresanlara, dikkat arttırıcı ilaçlara gereksinim duyulmaya başlanabilir. Üstelik tüm bu önlemler sınav performansını arttırmaya yetmeyebilir.

 

 

            Peki böyle zorlu bir süreçte onları desteklemek için ne yapabiliriz? Şüphesiz koşulsuz sevgiyi hissettirmek en önemlisi. Ama bunun dışında NLP (nörolinguistik programlama), bilinç altı dil kalıpları ile psikolojik olarak rahatlatmak, nefes teknikleri ile stres yönetimi konusunda yardımcı olmak, akupunktur ile genel vücut dengesine katkıda bulunmak ve çocuğun değerlendirilmesine göre belirlenecek besin ve takviyelerle olabilecekleri en iyi yere gelmelerine yardımcı olmak bizim elimizde.

 

 

Unutmayın, hayat tek kullanımlıktır, sağlığınızı koruyun…

 

DAHA FAZLASI İÇİN:

 

Doç.Dr.Gürkan Genç

Adres: Denizevleri Mah. Alaçam Caddesi No:6/3

Atakum/Samsun

Randevu Tel: 0(505)1022948 – 0(362)4401888

Kaynak: (DOKTORUMDAN HABERLER) - DOKTORUMDAN HABERLER Editör: BİRSEN KALKAR
Etiketler: Doç., Dr., Gürkan, Genç:, Sınav, kaygısını, yenebilirsiniz!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı