Doç. Dr. Gürkan Genç: Bağırsaklarınızdaki fonksiyon bozuklukları hastalığınızın sebebi olabilir
Haber
21 Aralık 2020 - Pazartesi 14:08 Bu haber 2410 kez okundu
 
Doç. Dr. Gürkan Genç: Bağırsaklarınızdaki fonksiyon bozuklukları hastalığınızın sebebi olabilir
Nefrolog / Sağlıklı Yaşam Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Genç, Bağırsak Florasının dengesinin “zararlı” mikroorganizmalar lehine bozulabileceğini, bunun da hastalıkları sebebi olabileceğini söyledi.
Nefroloji Haberi
Doç. Dr. Gürkan Genç: Bağırsaklarınızdaki fonksiyon bozuklukları hastalığınızın sebebi olabilir

Nefrolog / Sağlıklı Yaşam Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Genç, bağırsaklardaki fonksiyon bozuklukları ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

 

KANA GEÇMEMESİ GEREKEN MADDELER KANA GEÇİYOR OLABİLİR

 

“Bağırsak fonksiyon bozukluğu deyince hepimizin aklına ishal yada kabızlık gelse de, aslında kastettiğimiz bağırsakta normalde olması gerekenlerin yani dengeli bir floranın (bağırsak içindeki mikroorganizmalar), doğru bir sindirimin ve emilimin olmamasıdır.

 

 

Nasıl mı? Floranın dengesi “zararlı” mikroorganizmalar lehine bozulmuş olabilir;  emilim ile ilgili problem nedeniyle besinlerden yararlanamıyoruzdur veya bağırsak duvarı bariyer özelliğini yitirmiştir ve kana geçmemesi gereken maddeler de kana geçiyor ve vücutta reaksiyona neden oluyordur.

 

 

Peki bütün bunların sonucunda ne olur? Vücudumuzda bulunan trilyonlarca hücrenin hayatiyetini devam ettirmesi için, aldığımız besinlerin çeşitli sindirim aşamalarından geçerek bağırsaklardan emilmesi ve kan ile bu hücrelere ulaştırılması gerekir.

 

BAĞIRSAKLAR BİRÇOK HASTALIĞIN SEBEBİ OLABİLİR

 

 Dolayısıyla bağırsaklar bu yapıtaşlarının hücrelere kadar iletilmesinde önemli bir kavşakta bulunduğundan bağırsak fonksiyon bozukluklarının da her türden hücre ve sistemi etkilemesi ve dolayısıyla çok çeşitli hastalıklarda temel problemi oluşturması mantıklıdır.

 

 

Son yıllarda bağırsak fonksiyon bozuklukları ile ilişkilendirilen hastalıklar arasında sedef ve vitiligo gibi cilt hastalıkları, çeşitli alerjiler, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar, Alzheimer hastalığı, multiple skleroz, lupus ve romatoid artrit gibi otoimmün hastalıklar yer almaktadır.

 

 

O halde her türlü kronik sorunda hastayı bütün olarak değerlendirmek ve bu sırada bağırsaklara da hak ettiği dikkati vererek hastayı bu yönden sorgulamak gerekir. Bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesinde ilaç ve takviyeler kadar hastanın yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarında da değişiklik gerekir. Bu yüzden hekim ve hasta iş birliği çok önemlidir.

Bağırsaktaki sorunun doğru olarak belirlenmesi ve doğru tedavi ile ilgisizmiş gibi görünen pek çok sorunda kalıcı çözüm yada iyileşme yolunda büyük destek sağlanabilir.

 

 

Unutmayın, hayat tek kullanımlıktır, sağlığınızı koruyun…

 

 Daha Fazlası İçin:

 

Doç. Dr. Gürkan Genç

Nefrolog / Sağlıklı Yaşam Uzmanı

İletişim Adresi: Denizevleri Mah. Alaçam Cad. 6/3 Atakum/Samsun

Randevu ve iletişim Tel: 0 (505)1022948  – 0(362) 4401888

Kaynak: (DOKTORUMDAN HABERLER) - DOKTORUMDAN HABERLER Editör: BİRSEN KALKAR
Etiketler: Doç., Dr., Gürkan, Genç:, Bağırsaklarınızdaki, fonksiyon, bozuklukları, hastalığınızın, sebebi, olabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı