Dakikada 2 Milyon, Saatte 120 Milyon Beyin Hücresini Kaybedebiliriz
Haber
16 Haziran 2021 - Çarşamba 15:47 Bu haber 379 kez okundu
 
Dakikada 2 Milyon, Saatte 120 Milyon Beyin Hücresini Kaybedebiliriz
Beyin damalarının tıkanması ya da kanamasıyla oluşan inme ve bunun sonucu ortaya çıkan felç durumu erişkin yaştaki en büyük engellilik nedeni olarak karşımıza çıkıyor.
Nöroloji Haberi
Dakikada 2 Milyon, Saatte 120 Milyon Beyin Hücresini Kaybedebiliriz

Kardiyovasküler hastalıklar ve kanserden sonraüçüncü ölüm sebebi olan bu sorunu erken tanımak kişinin hayatını kurtarırken sakatlık derecesini de düşüyor.

Zaman kaybında ise her dakikada iki milyon, bir saat içinde ise 120 milyon beyin hücresini kaybedebileceğimizin altını çizen Romatem Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Metin Güzelcik, “İlk 4 buçuk saat altın değerinde.  Bu süre içerisinde hastaneye başvurulduğu takdirde hastaya damar yolundan pıhtı eritici ilaçlar verilirken böylece beyindeki hasar azalabilir. Dünyada her 3 dakikada biri bu sorunu yaşarkenrisk faktörlerinin azaltılması ile yüzde 80 oranında önleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Önlenebilir Bir Durum

Dünyada her yıl 15milyon insan felç geçirirken, 6 milyondan fazla insan da bu yüzden hayatını kaybediyor. İnmeye erken müdahale hayat kurtardığı gibi sakatlığı daazalttığını ve bundan dolayı inmeyi erken tanımanın çok önemli olduğuna değinen Romatem Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Metin Güzelcik, “İnmeninbelirtileri tutulan beyin bölgesine ve hasarın derecesine göre değişir. Beynin ön bölgesini tutmuşsa kişilik değişiklikleri görülürken arka kısmını tutmuşsagörme problemleri oluşur. Ancak en sık gördüğümüz beynin orta kısımlarının tutulduğu ve vücudun bir tarafındakuvvet kaybı ile karşımıza çıkan tablodur. Konuşmada bozulma, kol ve bacakta kuvvet kaybıya dauyuşma, görme, yutkunma problemleri hatta baş dönmesi gibi bulgular aksi ispat edilene inme kabul edilmeli en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı. Bu bulgular gelip geçici olabildiği gibi bazen 10-15 dakika hatta 24 saat bile sürer, geçer. Biz bu tabloya geçici iskemik atak (TİA) diyoruz. Geçici iskemik atakların yaklaşık yüzde 10’unda ilk hafta içerisinde kalıcı inme gelişir. Bu yüzden bu bulguları hisseden bir kişinin hemen tıbbi yardım alması gerekiyor “dedi.

 

 

Hipertansiyon İnme Riskini 4 Kat Arttırıyor

Dr.Güzelcik, sözlerini şöyle sürdürdü: “ İnme bir damar hastalığıdır. Tüm damar hastalıklarında geçerli olan risk faktörleri inmeiçinde geçerlidir. Ve bu risk faktörlerinin birçoğu önlenebilir risk faktörleridir. Bunların başında kontrolsüz hipertansiyon gelmektedir.Hipertansiyon inme riskinizi dört katına varan değerlerde artırabilir. Bunun yanında sigara içmek, kontrolsüz şeker hastalığı,hiperlipidemi, obezite-sedanter yaşam ve az sıvı alımı da inme riskiniarttırır. İnme ileri yaş grubu hastalığıdır. Genellikle 60 yaş üstünde görülür. Ancak kalp kapağı problemi, kalp ritim bozukluğu ve kan pıhtılaşma sorunu olan gençlerde de inme görüle bilinir. İnme geçirdikten sonra en kısa zaman da hatta yoğun bakımda fizik tedavi rehabilitasyon programı başlatılmalıdır. Çünkü erken rehabilitasyon beyin hücrelerini aktivite ederek kaybolan fonksiyonun kısa zamanda geri kazanılmasını sağlıyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (DOKTORUMDAN HABERLER) - DOKTORUMDAN HABERLER Editör: BİRSEN KALKAR
Etiketler: Dakikada, 2, Milyon,, Saatte, 120, Milyon, Beyin, Hücresini, Kaybedebiliriz,
Yorumlar
Haber Yazılımı