Atakum Atasam Tıp Merkezi DR.Mustafa Nusret ÇİÇEKLİ İLE Ozon Terapi
Haber
04 Mart 2021 - Perşembe 16:01 Bu haber 1597 kez okundu
 
Atakum Atasam Tıp Merkezi DR.Mustafa Nusret ÇİÇEKLİ İLE Ozon Terapi
Samsun Atakum Atasam tıp merkezi Acil Servis Doktorlarından DR.Mustafa Nusret ÇİÇEKLİ Ozon Terapi ile ilgili bilgiler verdi.
Sağlıklı Yaşam Haberi
Atakum Atasam Tıp Merkezi DR.Mustafa Nusret ÇİÇEKLİ İLE Ozon Terapi

Ozon Tedavisi Nedir ? 

Ozon tedavisi, belirli oranlarda ozon-oksijen karışımının dolaşıma veya vücut boşluklarına uygulanmasıdır. Vücudun direncini artıran ozon terapisi, bağışıklık sistemini uyararak hastalıkların tedavisinde kullanılır. Yaşlanmayı geciktirici ve detoks etkisiyle sigara bağımlılığı, zayıflama ve selülit tedavisinde oldukça yaygın kullanılmaktadır. Cilt hastalıklarının, yaraların dezenfeksiyonunda ve tedavisinde, diş çürükleri ve ağız enfeksiyonlarında, hepatit, uçuk ve iltihaplı hastalıklarda sıkça uygulanmaktadır; diyabet, artrit, Alzheimer ve karaciğer hastalıkları gibi çok geniş bir etki alanı vardır. Doğrudan cilde uygulanabilen ozonlanmış zeytinyağı, içilebilen ozonlanmış su, kas-damar enjeksiyonları, ozon sauna gibi çeşitli yöntemlerle uygulanabilir. Yan etkisi yok denecek kadar azdır.

Diğer tedavilere ek olarak uygulanır, tamamlayıcı destek tedavisidir. Bağışıklık sistemini aktive eder, bozulmuş olan fonksiyonların yeniden canlandırılmasını sağlar. Medikal ozon önerilen dozlarda uygulandığı takdirde güvenli, pratik, etkili ve ucuzdur. Tedavinin başarısı; hastanın durumuna, uygulanan yönteme, konsantrasyona, sıklığına bağlıdır.

Tıbbi ozon daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı olarak kullanılır; hastanın durumuna göre alacağı doz belirlenir.
İmmünomodülatör ve immünoaktivasyon özelliklerine sahiptir; bazı kanser hücrelerinin ihtiyaç duyduğu lokal hipoksik koşulları tersine çevirebilir.
Vücuttaki sağlıksız süreçleri engelleyerek zararlı mikroorganizma (bakteri, virüs, mantar, maya) üremesini durdurur.
Beyin fonksiyonlarının iyileşmesini hızlandırır, hafızayı güçlendirir
Arterleri ve damarları temizleyerek kan dolaşımını arttırır
Hormon ve enzim üretimini dengeler
Anti-inflamatuar ve antioksidandır
Ağrıyı azaltır, kanamayı durdurur
Vücuttaki oksidatif stresin neden olduğu diyabet komplikasyonlarını azaltır


OZON UYGULAMA YÖNTEMLERİ

 

Majorotohemoterapi: En sık tercih edilen yöntemdir. Hastanın damarından alınan kan (50-270 ml) ozona dayanıklı bir şişede 5-10 dakika oksijen/ozon karışımıyla (ozon5, oksijen 95) temas ettikten sonra aynı damardan geri verilir.
Minorotohemoterapi: Hastadan alınan kanın (5-10 ml) ozona dayanıklı enjektör içerisinde uygun ozon/oksijen karışımıyla kas içine uygulanmasıdır.
Rektal-Vajinal insuflasyon: Uygun ozon/oksijen karışımıyla üretilmiş gazın rektum ya da vajina içerisine verilmesidir. Damar yolu açmanın zor olduğu vakalarda (diyabet, kanser hastaları) majorotohemoterapinin en güçlü alternatifidir.
Lokal uygulamalar: Uygun ozon/oksijen karışımıyla üretilmiş gazın kas, eklem, disk, tendon, deri içine veya vücut boşluklarına uygulanmasıdır.
Topikal uygulamalar: Uygun ozon/oksijen karışımıyla üretilmiş gazın veya ozonlu sıvıların (su, yağ) cilt üzerine doğrudan uygulanmasıdır.
Torbalama: Özellikle kol-bacak enfeksiyon, ülser, lokal deri lezyonlarında uygulanır. Deri ıslatıldıktan sonra özel bir torbayla hasarlı bölge çevrelenir.
Sauna uygulamaları: Özel bir cihaz yardımıyla nemlendirilmiş cilt üzerine yoğun ozon/oksijen gaz karışımı buharı verilir. Boyun ve baş kabin dışında tutularak ozon gazından etkilenmesi engellenir. Daha çok kozmetik amaçlarla kullanılan ozon sauna seanslar şeklinde uygulanır, kabin içinde kalınan süre yaklaşık 15-20 dakikadır. Detoks yöntemi olarak kullanıldığı gibi zayıflama ve selülit programlarına eklenebilir.

 


Ozon tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır?

Bel ve boyun fıtığı, iskemik kalp hastalığı, AIDS, kanser, migren, kolesterol

Yaralar, cilt lezyonları, yanıklar

Romatizmal hastalıklar

Göz hastalıkları (maküler dejenerasyon)

Periodontit, diş çürüğü, kanal tedavileri, diş temizliği

Dolaşım bozuklukları, kistikfibroz,

Viral hastalıklar, bakteri-mantar enfeksiyonları (hepatit B–hepatit C, uçuk)

Diyabetik ayak, Crohn, ülseratif kolit, iltihabi barsak hastalıkları

Geriatrik bozukluklar (Alzheimer, Parkinson, demans)

Otoimmun hastalıklar (multipl skleroz, Behçet hastalığı)

Solunum sistemi hastalıkları (astım, KOAH, SARS)

Kronik yorgunluk sendromu, depresyon, duygu-durum bozuklukları

 

Ozon terapinin uygulama sıklığı nedir?

Genellikle 10 seans yeterli olur, ama kişinin durumuna göre planlanır. 3 gün arayla haftada 2 seans yapılır ve 5 haftada 10 seans tamamlanır. Etki oluştuktan sonra iyileşmeyi korumak için ayda bir devam edilmesi önerilir.

 

 

Ozon terapi kimler tarafından uygulanabilir?

Ozon terapi, sadece T.C Sağlık Bakanlığı onaylı ozon uygulama sertifikasına sahip bu alanda tecrübesi olan bir doktor, veya doktor kontrolünde olmak koşuluyla ozon eğitimi almış hemşireler tarafından uygulanmalıdır. Tekniğin uygulanmasında ve yan etkilerin yönetilmesinde deneyim gereklidir.

 

Ozon tedavisi kime uygulanmaz?

Glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzim eksikliği (favizm, akut hemolitik anemi)
Erken dönem hamilelik
Hipertiroidi, trombositopeni
Kanama bozukluğu, lösemi,
Kronik pankreatit
Yeni geçirilmiş kalp krizi


Kısaca özetleyecek olursak ozon terapi, vücudun enerjisini artırır, hafızayı güçlendirir, serbest radikallere karşı savaşan hücreleri ve antioksidanları harekete geçirir. Bu nedenle yaşlanmayı geciktirme (anti-aging), yeniden canlanma ve hastalıklardan korunma için uygulanabilir. Yaşlılar ozon tedavisine oldukça iyi yanıt verirler; sınava hazırlanan gençler, yüksek tempoyla çalışanlar ve sporcular için güçlü bir doping etkisi yaratabilir. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu azaltır.

Bütün bu etkileriyle ozon sağlıklılar için sağlığın sürdürülmesinde , hastalar için ise mevcut tedavilerinin yanında kullanılması durumunda iyileşmeyi kolaylaştıran ve hızlı iyileşmeye  yardımcı olan ve yaşam kalitesinin artmasını sağlayan etkili bir tedavi yöntemidir.

 

                                                                                                                                    Dr. Mustafa Nusret ÇİÇEKLİ

Kaynak: (DOKTORUMDAN HABERLER) - DOKTORUMDAN HABERLER Editör: BİRSEN KALKAR
Etiketler: Atakum, Atasam, Tıp, Merkezi, DR.Mustafa, Nusret, ÇİÇEKLİ, İLE, Ozon, Terapi,
Yorumlar
Haber Yazılımı